Steidzami! Glābsim Lucavsalas ģenētisko mantojumu.

Steidzami! Glābsim Lucavsalas ģenētisko mantojumu.

Sveiciens visiem dabas draugiem! Daudz esmu rakstījis par nepieciešamību glābt mūsu dzimtenes ģenētisko mantojumu. Viena būtiska šī mantojuma sastāvdaļa ir augļu koki un ogu krūmi. Mūsu senči ābeli uzskatīja par svētu koku. Ābele bija auglības un pārticības simbols un tās nociršanu uzskatīja par zemisku rīcību.  Šobrīd šis mantojums ir ļoti apdraudēts. Latvijas augļkopji ir satraukušies, jo pēdējo 5 gadu laikā ir nocirsts vairāk augļu koku, kā pēdējo 20 gadu laikā. Šādā veidā tiek apdraudētas mūsu senās šķirnes.

Viens šāds precedents šobrīd norisinās Lucavsalā. Visnolaistākajā un piedrazotākajā ģimenes dārziņu daļā, 5. apvienības teritorijā paredzēts ierīkot bērnu rotaļlaukumus. Ideja skaista, diemžēl šo darbu rezultātā tiks iznīcināta lielākā daļa šajā teritorijā esošo augļu koku. Koki tiek nocirsti, saknes izrautas un teritorija nošķūrēta ar buldozeriem. Iet bojā arī ogu krūmi, un citi kultūraugi. Darbi iepretī veikalam K-rauta jau sākušies.

Ir pēdējais brīdis saglābt šajā teritorijā esošo ģenētisko mantojumu. Pateicoties aukstajām dienām, kokiem lapas vēl nav saplaukušas, līdz ar to ir iespējams griezt potzarus. Atlikušas pāris dienas, jo lapas kuru katru brīdi saplauks, un šos kokus līdz vēlam rudenim pārpotēt būs neiespējami. Tāpēc Lucavsalas Ekokopiena un Vides Aizsardzības Klubs organizē Lucavsalas ģenētiskā mantojuma glābšanas akciju. Akcijas koordinatori – Lucavsalā Rasma Griņa 29181387, idejas autors Jānis Puntulis – 26325986, e-pasts majvietas@gmail.com. Aicinām arī citus rīdziniekus pieslēgties akcijas organizēšanā. Katra palīdzība ir no svara.

Plāns sekojošs. Iecerēts plānveidīgi pārstaigāt izciršanai paredzēto salas daļu, no katra augļu koka nogriežot potzarus, tos uzpotējot kokiem, kas aug drošā, izciršanas neapdraudētā vietā. Katrs akcijas dalībnieks aizpilda anketu, kurā norāda augļu koka veidu, skaitu un vietu, kur paredzēts kokus uzpotēt.  Katram, kas gatavs piedalīties, pirms ierašanās salā jāsazvana Jumpravsalas Ģimenes dārziņu apvienības vadītāja Rasma, kas ierādīs, kura teritorija ir neapsekota, pastāstīs augļu koku potēšanas pamatprincipus un iedos aizpildīt dalībnieku anketas. Darbu beidzot dalībnieks atrāda Rasmai teritoriju, kas apsekota, pasaka, cik, kāda veida potzari savākti.

Vislabāk protams potzarus citam kokam uzpotēt tuvāko dienu laikā, tomēr pareizi glabājot tos vēl var turēt ~1 nedēļu. Potzaru griezuma vieta jāietin mitrā avīzē vai lupatā, potzari jāiesaiņo celofāna maisiņā, jātur vēsā pagrabā vai ledusskapī. Cilvēkiem, kas ar augļu koku potēšanu nekad nav nodarbojušies, labāk vispirms papraktizēties uz kārklu vai citu krūmu zaru savienošanu, uztrenēt roku veiklību. Lai uzpotētie zari saulē neapdegtu, tos vēlams nedaudz noēnot, uz blakus zariem nostiepjot agroplēvi vai lupatiņu. Protams, vislabāk, ja dalībnieks ne tikai savāc potzarus, bet sameklē tiem arī „audžuvecākus” – augļu kokus savā vai draugu saimniecībā.

Tomēr noderēs arī cita veida palīdzība – ja dalībniekam ir savākti potzari, bet nav kur tos likt, var uzticēt mūsu cilvēkiem, kas centīsies tos nodot dārzkopjiem, kas gatavi tos pieņemt. Tāpat ļoti noderētu cilvēki, kas gatavi pieņemt sagrieztos potzarus un tos uzpotēt saviem augļu kokiem. Īpaši aktuāli būtu atrast cilvēkus, kas būtu gatavi potzarus glabāt savā ledusskapī līdz brīdim, kamēr atrodas interesenti to potēšanai. Vēlams, lai ledusskapja īpašnieks būtu regulāri sasniedzams (vislabāk cilvēki, kas lielāko dienas daļu uzturas mājas (resp. ledusskapja) tuvumā.

Mēs priecātos, ja dalībnieki pēc lapu saplaukšanas mūs informētu par darba rezultātiem – kurās vietās (ģeogrāfiski) zari tika uzpotēti, cik no uzpotētajiem zariem izdzīvoja. Būtu arī interesanti pēc vairākiem gadiem uzzināt, kādas šķirnes potzarus esam izglābuši. Uz katras esošas ābeles var uzpotēt ~5 dašādas šķirnes, vajadzības gadījumā arī vairāk. Protams, šis pasākums lielā mērā līdzinās loterijai. Mēs nevaram zināt, kādas šķirnes augļu kokus būsim izglābuši, tomēr pielietojumu var atrast katrai šķirnei un pastāv iespēja tikt pie ļoti interesantiem eksemplāriem. Tāpēc ceram, ka šī akcija palīdzēs turpināt dzīvības līniju Lucavsalas ābelēm un palīdzēs saglabāt mūsu Zemes ģenētisko daudzveidību.

Ar cieņu, Jānis Puntulis.

P.s. Protams, potzarus varam griezt arī citās Latvijas vietās, kur ābeļu eksistence ir apdraudēta. Pārsūti šo ziņu cilvēkiem, kam šis jautājums varētu būt aktuāls.

Lucavsalas augļu koku anketa